Etkin Bir Yetenek Yönetimi İçin İşveren Markasına Önem Verin

İnsan kaynakları alanındaki son dönemdeki önemli gelişmelerden biri “ işveren markası ” kavramıdır. Şirketlerin bu zorlu sınavdan başarılı bir şekilde çıkması için, kendilerini insan kaynakları konusunda markalamaları gerekiyor.

İşveren olarak kendinizi farklılaştırmaz ve öne çıkarmaz, vizyon ve misyon süreçlerini doğru değerlendiremezseniz nitelikli insanları kendinize de çekemezsiniz.

İşveren markası konusunda çalışmak, bu konuda yol almak çok zahmetli. Özellikle de klasik yöneticiler için çok sıkıntılı bir süreç. Zira klasik yöneticiler değişime direnç gösterdikçe işveren markasının da çok da bir anlamı kalmayacaktır.

Ez cümle! İşveren markasının başarısında ve sürdürülebilirliğinde üst yönetimin tutumu önemli bir yer tutar.

Şirketlerde markayı değerli kılan şey iç müşterilerdir yani çalışanlardır. Çalışanlar doğru yönetirlerse ve ciddi yatırımlar yapılırsa markanın güncelliğini koruması da önemli bir etkendir.

İşe alım süreçlerinde de işveren markası önemli bir unsurdur. Adayla görüşme yapıldığında ‘Neden biz ‘ cümlesi ne kadar klişe olsa da adayın bizi tercih etmesi de bir işveren markasıdır.

Eğer kurum içi iletişim zayıfsa, çalışan sirkülasyonu sürekli yüksekse, potansiyel yetenekli adaylara yeterince ulaşılamıyorsa işe alım süreçleri dolayısıyla da işveren markası çok da etkin ve güçlü bir şekilde yönetilemiyordur.

Tam da bu nokta da takip etmeniz hatta katılmanız gereken uluslararası düzeyde önemli bir organizasyon var.

12 Nisan 2018’de Wyndham Grand Levent'te birbirinden değerli konuşmacıların yer alacağı Employer Brand Summit 'de, işveren markasının geleceği, aday deneyimi, işveren markası ihtiyaçlarınızı karşılayacak en iyi stratejiler ve uygulamalar katılımcılar eşliğinde ele alınacak.

İnsan Kaynakları Uz /Blogger Seval ÖNER