İşe Alım Stratejiniz Ne Kadar Aday Deneyimi Odaklı?

İşveren markası ülkemizde giderek daha çok konuşulmaya, önemsenmeye ve iş süreçlerine dâhil edilmeye başlandı.

Bu gerçekten sevindirici bir gelişme...

İşveren markası yönetiminin etkin bir şekilde sürdürülebilirliğinde üst yönetimin tutumu ve katılımı kilit bir roldedir.

Bu yüzdendir ki insan kaynakları çalışanları haricinde üst yönetimlerinde işveren markası ile gelişmeleri güncel olarak takip etmesi ve katılımı daha bir önem arz etmektedir.

İlk izlenim her zaman önemlidir. Kurum kültürünüzle uyumlu, doğru ve yetenekli potansiyel adayların sizi fark etmesi ve tercih etmesi işe alım stratejinizin etkin bir şekilde varlığı ile mümkün.

İşe alım stratejiniz ne kadar aday deneyimi odaklı?

Aday deneyimi, iş başvuru süreci içerisinde adayın sahip olduğu tecrübe ve tutumlardır.

Peki aday deneyimi neden bu kadar çok önemli?

Aday deneyimi tasarımınızın içeriği ve etkinliği, işe alım ve işveren markası sürecinizi olumlu veya olumsuz yönde doğrudan etkilemektedir.

Bu noktada 12 Nisan 2018’de Wyndham Grand Levent'te gerçekleşecek olan Employer Brand Summit, tüm işveren markası ihtiyaçlarınızı karşılayacak uygulayıcılardan ipuçlarını sunuyor.

Aday deneyimi tasarımınızın içeriği ve etkinliği, işe alım ve işveren markası sürecinizi olumlu veya olumsuz yönde doğrudan etkilemektedir.

İşveren markası dünyasının kalbinin atacağı bu önemli organizasyonda, alanında uzman birbirinden değerli yerli ve yabancı konuşmacılar, katılımcılar eşliğinde en iyi işveren markası stratejilere ve uygulamalara değinecekler.

Employer Brand Summit ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilir, #EBS2018 #energizingHR etiketiyle de Twitter üzerinden gelişmeleri ayrıca takip edebilirsiniz.

Gökhan Yılmaz | İşveren Markası Uzmanı & Blogger